Wskazówki, jak ułatwić codzienne funkcjonowanie z dysfunkcjami widzenia

Wzrok to jeden z naszych najważniejszych atrybutów. Dzięki niemu poznajemy świat i rozpoznajemy przedmioty. Ktoś, kto widzi, nie może sobie wyobrazić przeżycia bez wzroku.

Niestety zdarza się też tak, że poważne dysfunkcje prowadzą do utraty wzroku. Jak możemy ułatwić codzienne funkcjonowanie osobom, które są niewidome lub widzą bardzo słabo? Od razu na myśl przychodzi pies przewodnik. Nie jest żadną tajemnicą, że mimo wytężonego słuchu czy też laski wspierającej chodzenie, ciężko jest poruszać się samodzielnie osobie niewidzącej.

Pies przewodnik nie tylko będzie wsparciem w kwestii przemieszczania się, ale może stać się także przyjacielem i wsparciem osoby niewidzącej. Niestety, psy przewodnicy są dawane tylko osobom niewidomym – inaczej trzeba samodzielnie opłacić szkolenia psa. Kolejna kwestia to komputer dostosowany do potrzeb osoby niewidzącej.

Skanery, syntezatory mowy czy też monitory brajlowskie to nowoczesne sposoby, które pomagają osobom niewidomym w codziennym korzystaniu z nowoczesnej technologii. W ten sposób mogą się komunikować czy też czytać książki. To także dla niewidomych często sposób na pracę i samodzielne zarabianie pieniędzy.

Podstawowym atrybutem jest także laska, która pozwala się poruszać. Specjalnie oznakowana od razu daje sygnał innym przechodniom, że o lasce porusza się osoba niewidoma, która może potrzebować dodatkowej pomocy. Wiele z tych gadżetów, jak i niezbędnych sprzętów, osoby niewidome mogą zyskać dzięki działalności Polskiego Związku Niewidomych.

Next Post

Od czego zależy kolor oczu?

czw Sty 5 , 2017
Oczy to bardzo ważna narząd ludzkiego organizmu. To w końcu działanie oczu i nerwów ocznych pozwala nam wszystko widzieć z odpowiednią ostrością i z odpowiednim polem widzenia.