Rodzaje dysfunkcji wzroku

Dysfunkcje wzroku to zazwyczaj poważne problemy i niefunkcjonalności naszego wzroku. Zazwyczaj rozpatrywane są w oparciu o trzy kategorie, dotyczące różnych parametrów wzrokowych. O jakie parametry chodzi? Najpopularniejszym i tym podstawowym jest ostrość widzenia. Decyduje ona o tym, jak wyraźnie postrzegamy na przykład dany przedmiot z różnej odległości. Inaczej mówiąc, ocenia się tutaj maksymalną odległość z której dana osoba dokładnie widzi.

Obecnie bada się ostrość wzroku dzięki niezwykle precyzyjnym sprzętom komputerowym, które znacząco ułatwiają pracę okulistom – kiedyś były to przestarzałe tablice wzroku. Ważny parametr to także pole widzenia. Oznacza to maksymalny obszar, który jesteśmy w stanie objąć naszymi gałkami ocznymi, nie wspomagając się przy tym poruszaniem głową. Zazwyczaj normalne pole widzenia określa się poprzez 180 stopni, czyli kąt półpełny. Niektóre zaawansowane dysfunkcje wzroku znacząco ograniczają pole widzenia i ten sposób bardzo utrudniają życie chorej osobie.

Wielu pracodawców wymaga przeprowadzenia badania pola widzenia przed podjęciem pracy. Trzeci czynnik to funkcjonowanie narządu wzroku. O co chodzi? To element, który trudno opisać w sposób medyczny. Definiuje się ten parametr jako doświadczenie życiowe każdego człowieka i odniesieniem go do możliwości wzrokowych, a także sposobu, w jaki ewentualna wada wzroku może ograniczać aktywność życiową danej jednostki. Każdy z tych parametrów jest bardzo ważny, aby określić poziom dysfunkcjonalności oczu danego pacjenta.

Next Post

Jak uniknąć przemęczenia wzroku? Porady dla osób narażonych na częste uszkodzenia oczu

śr Lis 23 , 2016
Przemęczenie oczu to niestety chroniczny problem dzisiejszego społeczeństwa. W czasach, gdy komputer jest głównym narzędziem pracy, nie jest trudno zmęczyć wzrok i podrażnić oczy. Poniżej znajdziecie jednak