Od czego zależy kolor oczu?

Oczy to bardzo ważna narząd ludzkiego organizmu. To w końcu działanie oczu i nerwów ocznych pozwala nam wszystko widzieć z odpowiednią ostrością i z odpowiednim polem widzenia. Rzadko jednak zastanawiamy się w tym wszystkim, od czego zależy kolor oczu, który jest przecież jednym z charakterystycznych elementów ludzkiego organizmu. Czytając poniższy tekst, dowiecie się więcej o oczach i tym, co definiuje ich kolor. Powszechnie przyjmuje się, że głównym czynnikiem wpływającym na kolor oczu jest malenina.

Jest to barwnik, który znajduje się w ludzkiej skórze, a jego ilość w głównej mierze definiuje karnację. Melanina w dużej mierze definiuje także to, jaki mamy kolor włosów, jak szybko się opalamy, a także właśnie kolor oczu. Teoretycznie więc – im ciemniejsze mamy włosy i karnację skóry, to tym więcej mamy melaniny i ciemne powinniśmy mieć także oczy. Jednak jak pokazuje praktyka, to nie zawsze idzie ze sobą w parze. W sprawie oczu i ich kolory dużą rolę odgrywają geny.

To nie przypadek, że niebieskoocy rodzice mają niebieskookie dzieci. Z kolei rodzice ciemnoocy mogą mieć dzieci zarówno z jasnymi, jak i ciemnymi oczami. Spowodowane jest to skomplikowanym rozkładem genetycznym, który w dużej mierze wpływa na powstawanie odpowiedniej ilości barwnika w tęczówce. Zdarzają się także kolorowe oczy i wcale nie musi to oznaczać, że dana osoba jest chora. Dla wielu jest to charakterystyczny element, który wypisywany jest nawet w dowodzie osobistym.

Najczęściej kolorowe oczy to pochodna nierównomiernego rozkładu barwnika w oku.