Najczęstsze dolegliwości oczu i ich profilaktyka

Oczy są niestety bardzo podatne na różnego choroby, a jako że są niezwykle delikatne, to jednocześnie są też narażone. Jakie choroby zaliczymy do tych najpopularniejszych dolegliwości? Jak się objawiają? Jak możemy się przed nimi chronić? Częstą i bardzo niebezpieczną chorobą, która w rezultacie może doprowadzić do utraty wzroku, jest jaskra. Co gorsza – zazwyczaj rozwija się od razu w obu oczach.

Nie do końca znane są przyczyny jaskry, dlatego też bardzo trudno się przed nią chronić. Często łączone są z nadmiernym stresem, zaawansowanym krótkowidztwem i zmianami w naczyniach organizmu powodowanymi przez miażdżycę czy też cukrzycę. Przede wszystkimi tymi rzeczami powinniśmy się bronić dodatkowo, jeśli chcemy uniknąć jaskry.

Oczywiście bardzo ważne są także okresowe badania kontrolne, które pomogą wykryć jaskrę w pierwszych stadiach rozwoju i szybko się z nią rozprawić. Groźna jest także zaćma, której charakterystycznym punktem jest zmętnienie soczewki. Dodatkowo bardzo regularnie i często osobie chorej łzawią oczy.

Jak się przed nią ochronić? To przede wszystkim odpowiednia dieta, bogata w witaminy A czy C, ale także dużo ćwiczeń fizycznych i zdrowy tryb życia. Generalnie zaćma najczęściej atakuje osoby, które niezbyt dobrze się prowadzą. Suchość oka także jest powszechną przypadłością.

Jak się przed nią bronić? Z pomocą przychodzą nam sztuczne łzy, które dają ciągłe nawilżenie oczu. Warto także pamiętać o tym, aby nie nadwyrężać i nie przemęczać oczu w takich kwestiach jak praca przy komputerze czy czytanie.

Next Post

Owoce dobre na wzrok, które warto włączyć do diety

pon Gru 5 , 2016
Dbanie o oczy to bardzo trudna sprawa, szczególnie, że mogą one zostać podrażnione nawet przez dym tytoniowy czy zbyt długą pracę przy komputerze. Dlatego też ludzie