Jakie kosmetyki szkodzą oczom?

Kosmetyki zazwyczaj stosujemy w dwóch celach – po pierwsze mają nam pomoc wyglądać lepiej, a po drugie często doceniamy ich działanie zdrowotne i widzimy w nich swego rodzaju lekarstwo. Niestety, jak się okazuje z pozoru niewinne kosmetyki mogą także szkodzić oczom. Jakie to kosmetyki i w jaki sposób są one niebezpieczne dla naszego wzroku i naszych narządów? Skutki mogą być zarówno bardziej, jak i mniej dotkliwe. Najczęściej na początku są to mało zauważalne objawy, które łatwo przegapić, które dopiero później ewoluują w większy problem.

Jest to szczególnie niebezpieczne, że kosmetyki, które aplikowane są na skórze wokół oczu czy na rzęsach, mogą łatwo dostać się także do środka. Niestety w kosmetykach często znajdują się konserwanty i substancje perfumujące, które są potencjalnym zagrożeniem. Choć łatwo zaobserwować trend jak najbardziej intensywnego minimalizowania dodatkowych składników, to niektórych konserwantów w zasadzie nie da się uniknąć. W tym gronie jest chociażby chlorek benzalkoniowy.

W jaki sposób można zauważyć podrażnienie oka przez szkodliwe składniki kosmetyków? Często jest to łzawienie, które może być znakiem, że coś ma negatywny wpływ na nasz wzrok. Kolejnym popularnym objawem jest zapalenie spojówki, która jest szczególnie narażona na działanie szkodliwych substancji kosmetycznych. Inne niebezpieczne dla oka składniki kosmetyków to chociażby thimerosol, chlorheksydyna i kalafonia. Powinniśmy szczególnie dbać, aby kosmetyki z ich zawartością nie docierały do naszych oczu.

Next Post

Kiedy powinniśmy stosować sztuczne łzy?

pt Gru 16 , 2016
Czasami naszym oczom nie wystarczają naturalne mechanizmy obronne i potrzebują one wsparcia z zewnątrz. Szczególnie, jeśli chodzi o ich nawilżenie. Wówczas z pomocą przychodzą