Jak uniknąć przemęczenia wzroku? Porady dla osób narażonych na częste uszkodzenia oczu

Przemęczenie oczu to niestety chroniczny problem dzisiejszego społeczeństwa. W czasach, gdy komputer jest głównym narzędziem pracy, nie jest trudno zmęczyć wzrok i podrażnić oczy.

Poniżej znajdziecie jednak kilka porad, które mogą być niezwykle przydatne osobom szczególnie narażonym na uszkodzenia oczu. Jeśli pracujemy fizycznie na budowie albo też mamy ciągły kontakt z substancjami toksycznymi, to niezbędne jest zabezpieczenie oczu przez specjalne gogle.

Oczywiście powinien być to obowiązek pracodawcy, niestety różnie z tym bywa. Jeśli nie dostaniemy ochronnych gogli, to powinniśmy sami głośno się o nie domagać i odmówić pracy do czasu ich otrzymania – działanie środków chemicznych czy też pył mogą doprowadzić do długotrwałego uszkodzenia oczu czy też nawet utraty wzroku.

Na przemęczenie oczu szczególnie narażone są także osoby, które pracują przy komputerze. Tutaj także należy stosować kilka zasad, aby uniknąć poważniejszych kłopotów.

Przede wszystkim oczy powinny być ustawione pod odpowiednim kątem względem monitora, a i odległość powinna wynosić około 40-50 centymetrów. Warto także w trakcie pracy robić sobie krótkie przerwy, aby dać oczom odpocząć od ciągłego patrzenia w ekran.

Oczy zmęczyć mogą także nauczyciele czy księgowe, czyli osoby, które dużo czasu spędzają z papierami czy książkami. Wówczas bardzo ważne jest odpowiednie oświetlenie – nie bójmy się zimą zapalić światło w środku dnia, bez tego przemęczymy oczy.

Bardzo ważna jest także pozycja w trakcie czytania i odległość czytanego tekstu od oczu.