Higiena czytania. Co można zrobić, by nie forsować wzroku?

O wzrok trzeba dbać, a można to robić w różnoraki sposób. O bezpieczeństwo naszych oczu należy dbać także w trakcie czytania, a szczególnie, że można to robić w bardzo prosty sposób. Jak utrzymać higienę czytania, która korzystnie wpłynie na kondycję naszych oczu? Na początek zastanówmy się, czym jest higiena czytania? To dostosowanie warunków zewnętrznych i wewnętrznych w taki sposób, aby czytało nam się jak najlepiej i abyśmy jak najmniej nadwyrężali przy tym wzrok.

Jednym z kluczowych czynników jest oczywiście oświetlenie. Musimy zadbać o to, aby w trakcie czytania w naszym pomieszczeniu nie było zbyt ciemno. Dlatego też często warto wesprzeć się dodatkową lampą.

Kolejna kwestia to odległość oczu od tekstu, która powinna być wyważona. Mówi się, że optymalnie powinno to być około 50 centymetrów od oczu do czytanego tekstu. Według badań w czytaniu przeszkadza też muzyka – obniża ona efektywność czytania o około 20%, a w rezultacie także nasze oczy bardziej się męczą, gdy nie możemy skupić się na tekście.

Warto pamiętać także o tym, aby podczas czytania robić sobie regularne przerwy, co najmniej kilkuminutowe. Zbyt długie czytanie także męczy nasz wzrok i w rezultacie wysusza nasze oczy. Krótkie pauzy są wskazane, a wręcz konieczne.

Należy pamiętać także o tym, aby czytać odpowiednio dotlenionym i najedzonym. Nie możemy dla czytania zaniedbywać podstawowych funkcji życiowych naszego organizmu, dlatego też traktujmy czytanie jako przyjemność, a nie tylko obowiązek. Gdy zadbamy o higienę czytania, to nasz wzrok z pewnością przez dłuższy czas będzie sprawny!.

Next Post

Jakie kosmetyki szkodzą oczom?

śr Gru 14 , 2016
Kosmetyki zazwyczaj stosujemy w dwóch celach – po pierwsze mają nam pomoc wyglądać lepiej, a po drugie często doceniamy ich działanie zdrowotne i widzimy w nich swego rodzaju