Co można zrobić, aby ograniczyć ryzyko zaćmy?

Zaćma to groźna choroba oczu, która może dotknąć każdego. Istnieje jednak kilka, często prostych sposobów, które mogą znacząco ograniczyć szansę zmagania się z tą dolegliwością. Jak ograniczyć ryzyko katarakty? Badania dowodzą, że ogromny wpływ na powstrzymanie zaćmy może mieć racjonalna dieta. Chodzi tutaj o składniki bogate w witaminy i minerały.

Ważne dla oczu są chociażby witamina A (jest tutaj szczególnie ważna ze względu na zabijanie wolnych rodników i swoją funkcję antyoksydacyjną) czy C, a do tego dochodzą minerały takie jak selen czy potas. Dlatego warto do swoich codziennych posiłków dodawać zarówno owoce, jak i warzywa, które mogą skutecznie opóźnić zaćmę lub też w ogóle zahamować jej rozwój. Dbanie o sylwetkę także jest sposobem walki z zaćmą. Kolejne badania wykazują, że forma fizyczna ma związek z chorobą zaćmy.

Dlatego warto jak najwięcej ćwiczyć i jak najwięcej się ruszać – w końcu sport to zdrowie! Bez względu na to, czy będzie to siłownia, jazda na rowerze czy też może regularne pływanie w basenie – każda aktywność fizyczna jest sposobem walki z zaćmą. Rozwój katarakty wzmagają również różnego rodzaju toksyny. Zarówno alkohol, jak i palenie papierosów mogą przyczyniać się do rozwoju zaćmy. Dlatego też warto nie tyle zrezygnować, co przynajmniej ograniczyć spożywanie używek do rozsądnych granic.

W końcu to przecież zdrowie jest najważniejsze, a z zaćmą nie ma żartów i powinniśmy się przed nią chronić na wszystkie możliwe sposoby.

Next Post

Plastyka powiek – kiedy warto się na nią zdecydować?

sob Lis 19 , 2016
Operacje plastyczne są coraz popularniejsze nie tylko w Europie Zachodniej, ale także w Polsce. Decyduje się na nie coraz więcej osób i to nie tylko ze względów estetycznych. Jednym z nowych trendów jest